Koszty, jakie ponosi użytkownik psa przewodnika

(Monika Marcelewicz)

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu psa przewodnika należy zapoznać się z kosztami jego utrzymania. Przekazywany pies jest zazwyczaj wyposażony w obrożę, smycz i szorki do pracy. O resztę wyposażenia trzeba zadbać samemu.

Miski

Na początku musimy zakupić komplet misek ? jedną na wodę (pies musi mieć stały dostęp do czystej wody) i drugą na jedzenie. Mogą to być miski plastikowe lub metalowe. Najlepiej, gdy są to miski na podwyższeniu, czyli na stojaku, tak aby pies nie schylał się do jedzenia, co dla psów dużych ras może być szkodliwe. Miska na stojaku nie jest jednak wymogiem koniecznym. Koszt misek: 20-100 zł.

Wygodna jest także składana silikonowa miska podróżna ? jest lekka i łatwa do czyszczenia. Koszt to około 20-30 zł.

Wyżywienie

Podstawowym kosztem, który musimy przemyśleć, jest żywienie psa. Mamy dwie możliwości:

  • karmić karmami przemysłowymi, które są zbilansowane i wygodne;
  • karmić naturalnie, czyli samodzielnie przygotowywać posiłki dla psa i bilansować je suplementami diety.

Karmy przemysłowe są droższe niż posiłki przygotowane we własnym zakresie. Koszt miesięcznego żywienia karmą przemysłową to około 120-170 zł, karmy naturalnej to wydatek około 70-100 zł.

Jeśli pies okaże się psem alergicznym, dopuścimy do otyłości lub wystąpią inne problemy zdrowotne, koszty żywienia wzrastają ze względu na potrzebę karmienia specjalistycznymi karmami weterynaryjnymi. Specjalistyczna karma, dobierana zależnie od problemu, to wydatek ponad 200 zł miesięcznie.

Akcesoria

Kolejne niezbędne wydatki to: posłanie, artykuły pielęgnacyjne, zabawki, kaganiec i długa smycz.

Posłanie może być z materiału, na przykład kocyk, lub z materiału wypełnionego miękkim wkładem. Koszt: 35-180 zł.

Artykuły pielęgnacyjne to szczotki do wyczesywania włosów (furminatory, zgrzebła lub szczotki gumowe). Ceny tych akcesoriów to 20-100 zł za sztukę.

Szampony do kąpieli i środki do czyszczenia uszu. Koszt: 20-50 zł rocznie.

Zimą potrzebny będzie krem do łap zabezpieczający je przed solą, którą posypuje się chodniki (20-30 zł na sezon). Czasem mogą być potrzebne buty dla psów bardziej wrażliwych na sól (40-350 zł za komplet).

Zabawki powinny być dobrej jakości, bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia. Warto kupić kilka różnych. Dostępne są w cenach od 20 do 150 zł.

Na wyjścia z domu należy kupić długą i wygodną smycz, by mieć możliwość wyspacerowania psa. Może to być smycz fleksi (w granicach 100 zł) lub inna około dwumetrowej długości (około 30 zł).

Kaganiec musi być dobrze dopasowany, tak aby zwierzę podczas upałów mogło otworzyć pysk, by w ten sposób się chłodzić. Jeśli kaganiec jest metalowy, koniecznie powinien być powlekany plastikiem, by np. zimą pies nie czuł dyskomfortu. Koszt: około 50 zł.

Miłym drobiazgiem jest dzwonek dopinany do obroży na spacerach. Gdy pies jest spuszczony ze smyczy, pomaga go zlokalizować słuchem. Wydatek: 20-40 zł.

Przydatnymi dodatkami są różnego typu odblaski lub obroża diodowa, która zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy po zmroku. Pies przewodnik jest dzięki nim bardziej widoczny. Koszt zależnie od rodzaju: 10-60 zł.

Opieka weterynaryjna

Kosztem stałym jest zapewnienie ochrony przed kleszczami i pchłami. Istnieją dwie możliwości do wyboru: raz w miesiącu można stosować krople na skórę (20-40 zł) lub zakładać psu obrożę przeciwpchelną i przeciwkleszczową, działającą do sześciu miesięcy (60-100 zł).

Podczas wizyt u weterynarza kontrolowane są: waga, stan skóry, uszu, pazurów i gruczołów okołoodbytowych. Koszt wizyty to co najmniej 30 zł.

Pies jest obowiązkowo szczepiony przeciwko wściekliźnie (ok 30 zł raz w roku) i przeciw chorobom zakaźnym (50-100zł, szczepienia zalecane co roku). Dwa razy w roku trzeba wykonać odrobaczenie (25-60 zł za jedną kurację).

Koszty opieki weterynaryjnej mogą znacząco wzrosnąć z przyczyn od nas niezależnych. Może to być choroba, wypadek lub uraz. Największym wydatkiem są badania, operacje i zabiegi weterynaryjne. Rachunki za te usługi mogą iść wówczas w tysiące złotych.

Podatki i opłaty

Podatek od posiadania psa ustalany jest przez radę gminy i wynosi zwykle około 20-40 zł. Właściciele psów przewodników są zwolnieni z tej opłaty.

Innym kosztem, jeśli się na niego zdecydujemy, jest ubezpieczenie psa. Nie musimy tego robić, ale gdy się coś dzieje (np. choroba, wypadek), jest to na pewno wygodne. Koszt roczny: około 500 zł.

Opieka nad psem

W razie choroby lub wyjazdu, na który nie możemy zabrać naszego czworonoga, mamy następujące rozwiązania: możemy zlecić spacery dog-walkerowi (od 20 zł dziennie) lub wykupić miejsce w hotelu dla zwierząt (50-100 zł dziennie).