Jak przygotować miejsce pracy dla osób niewidomych i słabowidzących?

Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane. Przygotowaliśmy infografikę, która pokazuje, jak wprowadzenie kilku zmian w biurze może usprawnić codzienne funkcjonowanie i pracę osób niewidomych i słabowidzących. Te informacje mogą pomóc potencjalnym pracodawcom planującym lub zatrudniającym pracowników z dysfunkcjami wzroku.

Pobierz infografikę: Przygotuj odpowiednie miejsce pracy!

Wersja tekstowa infografiki:


Komputer
Osoby niewidome używają takiego samego sprzętu, jak osoby widzące. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą ułatwić im pracę. Niezbędny jest program udźwiękawiający komputer, zwany również programem do odczytu ekranu. Bezpłatnym narzędziem udźwiękawiającym jest NVDA, które w niczym nie ustępuje płatnym odpowiednikom. Dzięki niemu osoba niewidoma może przygotowywać i odczytywać różnego rodzaju dokumenty, obsługiwać skrzynkę mailową lub przeglądarkę internetową. 

Niektóre osoby słabowidzące posługują się programami powiększającymi, takimi jak ZoomText Magnifier czy ZoomText Magreader. W zależności od wady wzroku i potrzeb można wybrać program, który powiększa obraz na ekranie komputera lub taki, który powiększa obraz i udźwiękawia komputer. Wspomniane programy mogą powiększać obraz nawet kilkadziesiąt razy, zwiększać jasność czy pokazywać obraz w nietypowych, kontrastowych barwach, a także odczytywać zawartość ekranu. Osoby słabowidzące preferują także większe monitory. Warto pamiętać, że nie wszystkie osoby słabowidzące potrzebują specjalistycznego oprogramowania, dlatego zawsze warto zapytać, jakimi narzędziami posługuje się zwykle dana osoba.

Klawiatura i myszka
Osoby niewidome nie potrzebują specjalnej klawiatury. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy klawiszami był niewielki, wyczuwalny odstęp. Dużym ułatwieniem są także klawisze strzałek wyraźnie oddzielone od reszty klawiatury. Co ważne, niewidomi nie posługują się myszką, ale osoby słabowidzące już tak. Niewidomi używają wyłącznie skrótów klawiszowych, które ułatwiają im m.in. poruszanie się po tekście czy stronach internetowych.

Urządzenia wielofunkcyjne
Wybierając urządzenia umożliwiające skanowanie, drukowanie i kserowanie dokumentów, warto pamiętać, że są to urządzenia nieudźwiękowione. Dlatego tak ważne jest, aby można było posługiwać się nimi za pomocą komputera. Chodzi o to, by w razie potrzeby osoby niewidome mogły samodzielnie poradzić sobie z modyfikacją ustawień i zdalnie wydawać im polecenia.

Ponadto najlepsze są takie urządzenia, których panele obsługi nie są w pełni dotykowe. Dobrym wyborem będą te z łatwo wyczuwalnymi i oddzielonymi od siebie przyciskami. Ułatwieniem dla słabowidzących pracowników może być większy wyświetlacz. Zarówno osoby niewidome, jak i słabowidzące po krótkim przeszkoleniu doskonale poradzą sobie z obsługą drukarek czy skanerów. Programem wartym polecenia jest Abbyy FineReader, który daje możliwość rozpoznania zeskanowanego tekstu.

Telefon komórkowy
Osoby niewidome i słabowidzące nie potrzebują specjalnego telefonu. Na co dzień posługują się smartfonami z systemem Android albo iOS (zdecydowanie najlepiej z udźwiękowieniem radzą sobie iPhone?y i Samsungi). Wystarczy, by po uruchomieniu telefonu włączyć opcję udźwiękowienia lub powiększenia. Dzięki nim są w stanie wybierać i odbierać połączenia, pisać i odczytywać wiadomości czy poruszać się w internecie. Zyskują również dostęp do wielu pożytecznych aplikacji ułatwiających odczytywanie tekstu czy dokonywanie płatności. Mogą, w razie potrzeby, komunikować się ze współpracownikami lub wydrukować dokument. Będąc poza biurem, mają możliwość przeglądania służbowej poczty lub dokumentów znajdujących się w chmurze.