Niewidomi liderzy – widocznie aktywni

Niewidomi liderzy – widocznie aktywni

Konferencja prasowa na zakończenie projektu „Niewidomi liderzy – widocznie aktywni”.

Hulajnoga nie hulajdusza – wspólna przestrzeń

Konferencja odbyła  się 13 kwietnia (czwartek) 2023 roku o godzinie 11.00

Rozpoczęliśmy  przy ciągu pieszo-rowerowym w pobliżu siedziby Fundacji Vis Maior, przy ul. Bitwy Warszawskiej 10 w Warszawie, a następnie kontynuowaliśmy w tejże siedzibie.

Celami konferencjibyły:

  1. Zwrócenie uwagi na hulajnogi, które stanowią duże zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z dysfunkcją wzroku. Są zostawiane w różnych miejscach, często blokują chodnik, uniemożliwiają swobodne i bezpieczne poruszanie się.
  2. Podsumowanie realizacji projektu „Niewidomi liderzy – widocznie aktywni”, dotyczącego szkolenia osób z dysfunkcją wzroku o potencjale liderskim i przygotowania ich do współpracy z administracją publiczną w zakresie działań na rzecz dostępności, w myśl zasady „nic o nas bez nas”.

Pretekstem wyboru tematu hulajnóg był groźny wypadek osoby niewidomej, mający miejsce 24 lutego br. Osoba ta potknęła się o porzuconą hulajnogę i tak groźnie złamała rękę, że potrzebna była skomplikowana operacja. Chcemy tę osobę wesprzeć, ale i potraktować jej wypadek, jak precedens zwłaszcza, że miały już miejsce podobne zdarzenia z udziałem osób niewidomych. W ten sposób zwróciliśmy uwagę na palący problem ograniczenia w dostępie przestrzeni miejskiej dla osób niewidomych.

Po zaprezentowaniu niebezpiecznego miejsca zaprosiliśmy gości do lokalu Fundacji na poczęstunek oraz opowiedzieliśmyo projekcie, a także o miniprojektach, realizowanych przez liderów we współpracy z urzędnikami, w tym z koordynatorami dostępności.

Zwracamy uwagę na niebezpieczeństwo, dla osób niewidomych, jakie wiąże
się z obecnością hulajnóg w przestrzeni publicznej.
Jako Fundacja Vis Maior zabieramy głos w tym temacie, ponieważ zależy nam na bezpiecznym i samodzielnym poruszaniu się osób niewidomych. Hulajnogi w przestrzeni publicznej (jadące bezgłośnie, zaparkowane lub porzucone) to nie tylko problem tej grupy pieszych.

Również zasady użytkowania i parkowania hulajnóg wprowadzone w ostatnim czasie wymagają dalszych prac, a przede wszystkim skutecznego egzekwowania tych zasad. Zasady są realizowane przez program pilotażowy i obejmują tylko 5 firm,
które zajmują się wynajmem hulajnóg dla mieszkańców Warszawy. Ponadto
nie uwzględniają potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, jak np.
niewidomi. Zasady wprowadzone w Warszawie można znaleźć pod linkiem poniżej:

Nowe zasady korzystania z hulajnóg

W ostatnich dniach pojawiła się ciekawa informacja z Paryża, który podjął radykalną decyzję o zakazie wynajmu elektrycznych hulajnóg. Decyzja zapadła po referendum, gdzie za wprowadzeniem takiego zakazu było aż 89 proc. głosujących.

Na załączonych filmach oraz zdjęciach można zobaczyć scenki pokazujące możliwe niebezpieczne sytuacje z udziałem osoby niewidomej.

W projekcie „Niewidomi liderzy – widocznie aktywni pokazywaliśmy jak
tego typu problemy rozwiązywać we współpracy z urzędami.

Osoby występujące:
Jolanta Kramarz – prezeska fundacji
Anna Miętus – viceprezeska fundacji
Jakub Dybalski – rzecznik prasowy ZDM
Andrzej Matuszyński – fundraising-marketing menager
Dorota Ziental – uczestniczka projektu i specjalistka ds projektów w
fundacji /vis Maior
Katarzyna Szczepanek – niewidoma kobieta, poszkodowana przez hulajnogę
miejską


Media o projekcie „niewidomi liderzy – widocznie aktywni

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wywiadami jakich udzieliły przedstawicielki naszej Fundacji.

TVP Warszawa – 13 kwietnia 2023 r.

Hulajnogi nierozwiązywalny problem – Niepelnosprawni.pl 

Porozrzucane hulajnogi to codzienność w Warszawie. Niewidoma: „Upadłam i złamałam rękę”

Hulajnogi elektryczne wielkim zagrożeniem dla niewidomych. „Zdarzają się bardzo niebezpieczne sytuacje”


Materiały szkoleniowe


Trzeci – ostatni zjazd w projekcie liderskim.

Kilka dni temu zakończył się trzeci, ostatni już, zjazd szkoleniowy Niewidomych Liderów.
Tym razem skupiliśmy się na ugruntowaniu współpracy wśród uczestników.
Przez blisko rok, szesnaście osób z całej Polski miało okazję wymieniać się doświadczeniami, a także pomagać sobie nawzajem w realizacji działań w swoich lokalnych społecznościach.
Był to rok naprawdę ciężkiej pracy. Nasi Liderzy sięgnęli granic swojej cierpliwości, wytrwałości i opanowania, wiedząc, że to właśnie dzięki tym cechom stopniowo nabiera się wprawy w postępowaniu z urzędami i urzędnikami. Nie od razu przecież wiadomo do kogo się zwrócić, by poprawić bezpieczeństwo na drodze do domu lub pracy. Kto odpowiada za powiadomienia głosowe w komunikacji miejskiej. Do kogo należy przystanek, a do kogo chodnik i droga.
Dzisiaj możemy już śmiało powiedzieć, że ta szesnastka wie, jak zawalczyć o poprawę swojego otoczenia. Nie zniechęca ich świadomość, że nie będą to szybkie i spektakularne zmiany. Kiedy bowiem słyszą w autobusie zapowiedzi głosowe, sygnalizacja świetlna została uruchomiona na czterech skrzyżowaniach, a pod stopami leżą płyty naprowadzające, to wiedzą, że to ich praca, ich sukces.
A kiedy my słyszymy: „Koordynator dostępności w moim mieście już wie do kogo dzwonić, gdy trzeba skonsultować nowe inwestycje pod kątem osób niewidomych”, to i nam serca rosną.
Dziękujemy Wam za ten owocny czas i życzymy powodzenia‼
Projekt „Niewidomi liderzy – widocznie aktywni” – „Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG”

 


Dorota Ziental – Uczestniczka projektu opowiada o nim podczas konferencji rocznicowej zorganizowanej z okazji 20 rocznicy powstania Fundacji

O projekcie

Niewidomi liderzy Fundacji od lat działają na rzecz poprawy rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz warunków życia codziennego osób z dysfunkcją wzroku.

Mamy świadomość, że w obszarze dostępności dla osób z niepełnosprawnościami dzieje się coraz więcej. Nie chcemy by działania te prowadzone były dla nas bez nas.

Od kilku lat w Polsce realizowany jest projekt „Dostępność Plus”, a w naszym porządku prawnym obowiązują dwie ustawy o dostępności – Ustawa o dostępności cyfrowej oraz Ustawa o zapewnieniu dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Wpisując się w działania na rzecz poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju rozpoczynamy realizację projektu „Niewidomi liderzy – widocznie aktywni”.

W ramach projektu chcemy przeszkolić minimum 16 osób z dysfunkcją wzroku będących liderami w zakresie działań na rzecz poprawy jakości życia osób niewidomych oraz dostępności, którą gwarantuje polskie prawo.

Chcemy by nasi niewidomi liderzy w trakcie realizacji projektu nabyli lub wzmocnili swoje kompetencje i umiejętności tak by mogli prowadzić działania konsultacyjne oraz rzecznicze na szczeblu tak ogólnopolskim jak i lokalnym w myśl zasady „nic o nas bez nas”.

W ramach projektu chcemy wspierać społeczności lokalne w zakresie poprawy dostępności w Polsce:

    • cyfrowej
    • komunikacyjno-informacyjnej
    • architektonicznej

 

Koszt realizacji projektu to: 75 000 Euro.

Termin realizacji zadania: 01.01.2022 – 31.03.2023.

 

Założenia projektu:

  • wsparcie dla minimum 16 niewidomych i słabowidzących liderów z terenu całego kraju
  • praca pod okiem doświadczonego mentora
  • 3 wyjazdowe spotkania trwające od 3 do 5 dni pozwalające na zdobycie wiedzy
  • konsultacje i warsztaty online
  • rok współpracy pod okiem doświadczonego mentora, który pomoże zdobyć i usystematyzować wiedzę z obszarów:
    • dostępności
    • współpracy ze społecznością lokalną
    • przygotowanie i realizowanie projektu związanego z dostępnością włączającą społeczność lokalną
  • transfer wiedzy z zakresu umiejętności liderskich oraz wdrażanie ich w praktyce we współpracy ze społecznością lokalną po przez realizację projektu

Projekt zakłada, że naszymi liderami będą osoby niewidome lub słabowidzące.

Kogo szukamy?

  • osób aktywnych
  • lubiących nowe wyzwania
  • społeczników
  • odważnych

 Nasz projekt to 4 moduły:

  • Dostarczenie wiedzy
  • Wzmocnienie kompetencji
  • Mini projekty indywidualne każdego uczestnika
  • Obalanie stereotypów

Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do naszego projektu, a w przyszłości być może współpracą z nami, wypełnij krótką ankietę.

Jeżeli w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto mógłby zostać naszym liderem to podziel się z nim tą informacją.

Link do ankiety znajduje się poniżej.

Ankieta

 

Zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu Anną Miętus:

tel. 508 170 245

e-mail: a.mietus@fundacjavismaior.pl

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Logotyp. Napisy Iceland, Liechtenstein, Norway oraz Active citizens fund