Jak szukać pracy

W ramach minikursu internetowego chcielibyśmy przekazać ci wiedzę służącą zwiększeniu szansy znalezienia jak najlepszej pracy w jak najkrótszym czasie. Zamieszczamy tu informacje wykorzystujące wiedzę tyflopedagogiczną i psychologiczną oraz z zakresu poradnictwa zawodowego. Dotyczą one w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn, jednak dla ułatwienia będziemy używać końcówek męskich i zwracać się do ciebie jako człowieka starającego się o zatrudnienie.

Wiemy, że prawdopodobnie posiadasz już własne doświadczenia w poszukiwaniu pracy. Czasem pomagają ci one, a czasem mogą być obciążające i utrudniać ci odniesienie zamierzonego skutku.

Ufamy, że jeśli dokładnie zastanowisz się nad treścią poniższych porad, z większą łatwością w przyszłości zachęcisz pracodawcę do zatrudnienia cię, napiszesz CV i list motywacyjny.

 ?Czy to ważne? Czy liczy się jakiś papierek?? ? mówimy. ?Jak będą chcieli przyjąć i tak przyjmą. Liczą się znajomości. Niewidomych nie chcą. Przecież kilka razy próbowaliśmy. Poza tym dla nas to nie taki problem ? mamy rentę. Ludzie powinni nam pomagać, może nawet znaleźć pracę? ? przekonujemy siebie w duchu i z tych licznych powodów rozgrzeszamy się z siedzenia w domu oraz braku aktywności w poszukiwaniu pracy.

To prawda ? może ktoś źle cię potraktował, może nie doceniał, a może w pracy przerosły cię trudności wzrokowe albo jakieś inne. Wspomnienia mogą boleć. Czy warto się jeszcze raz zastanawiać? Pozytywna odpowiedź na to pytanie dostarczy ci energii i będzie punktem wyjścia do znalezienia pracy. Trudno nam wprawdzie przewidzieć wszystkie twoje problemy i pytania, dlatego przedstawiamy ci tylko ogólne informacje. Jednak odpowiadamy na najbardziej powszechne zapotrzebowanie ludzi poszukujących pracy. Życzymy ci serdecznie, byś otrzymał zatrudnienie, które przyniesie ci satysfakcję osobistą] i materialną.

 

  1. PRZYGOTOWANIE SIĘ DO AKTYWNEGO POSZUKIWANIA I PODJĘCIA PRACY, W TYM POZNANIE WŁASNEJ WARTOŚCI JAKO PRZYSZŁEGO PRACOWNIKA

Ważna jest odpowiedź na pytanie, jakiej pracy powinieneś szukać? Czasem profesjonaliści od zatrudniania pytają na rozmowie kwalifikacyjnej: ?Co uprawnia pana do starania się o pracę na tym stanowisku??. Tak zadane pytanie jest pytaniem o kwalifikacje. Z pomocą przychodzi tutaj analiza Twoich kwalifikacji. Do nich należą:

  1. Wykształcenie: ukończone szkoły i studia (szczególnie dające zawód, albo prestiżowe) ważne zwłaszcza, jeśli po ich ukończeniu pracowałeś w wyuczonym zawodzie.
  2. Doświadczenie zawodowe ? miejsca pracy, stanowiska i zakresy obowiązków, które tam wykonywałeś.
  3. Kursy, szkolenia: najważniejsze są ukończone ostatnio, poszerzające i doskonalące Twoje kwalifikacje.
  4. Praktyki i staże: szczególnie ważne, jeżeli nie masz innego doświadczenia pracy w zawodzie.
  5. Umiejętności: zawodowe, ale zastanów się również nad tymi, które nie kojarzą ci się z pracą zawodową jak np. majsterkowanie. To prawdopodobnie nie będzie wykorzystywane w miejscu pracy, ale świadczy o twoich predyspozycjach: zręczności i zmyśle praktycznym. Choć czasem nie warto się czymś chwalić, np. w sytuacjach, w których dana umiejętność może wpływać niekorzystnie na twój obraz jako pracownika, albo kiedy nie chciałbyś zajmować się tym w miejscu zatrudnienia.
  6. Może nie spodziewasz się tego, ale twoją wartość jako pracownika podnosi posiadana przez ciebie wiedza ogólna. W CV chwalisz się nią w rubryce zainteresowania. Wiedza ta świadczy o zaspokajaniu przez ciebie potrzeby ciekawości, czasem może się przydać, bo wiadomo, że odpowiesz na pytania z jakiegoś zakresu. Uważaj tylko na kontrowersyjne dziedziny, których mógłby się wystraszyć pracodawca, gdyby poczuł się zagrożony albo na swoim stanowisku, albo w swoim autorytecie.
  7. Działalność pozazawodowa: np. gdy podejmujesz się wolontariatu świadczącego o nastawieniu prospołecznym albo ćwiczeniu ważnych umiejętności zawodowych.
  8. Twoja osobowość: wypisz swoje zalety. Zastanów się chwilę nad nimi. To też ma znaczenie dla twojego przyszłego zatrudnienia. Jeśli jesteś dokładny ? dobrze świadczy to o tobie jako potencjalnym księgowym, trochę gorzej, gdy praca wymaga szybkości. Tak więc zaleta jest względna, zależnie od zawodu, który będziesz wykonywał. Starannie wybierz trzy cechy, które cię charakteryzują i są pozytywne w świetle wykonywanego zawodu. Nie oszukuj, ponieważ dobry specjalista może sprawdzić cię pod tym kątem.
  9. Aspekt fizyczny: o nim na ogół nie piszesz, ale jako osoba niewidoma nie szukasz pracy w zawodzie kierowcy. To oczywiście zupełna abstrakcja. Zastanów się jednak, czy twoje zdrowie pozwala np. wykonywać zawód masażysty. Jeżeli schorzenie nie jest widoczne, możesz ?chwalić się nim? dopiero po przyjęciu cię do pracy. Prawdopodobnie niestety twoja niepełnosprawność jest widoczna, dlatego stanie się przedmiotem rozmowy z pracodawcą podczas spotkania rekrutacyjnego.
  10. Zainteresowania: mówią o tym, czym chętnie się zajmujesz, bo jest to twoją pasją, czy masz jakąś odskocznię po pracy ? miejsce, gdzie ładujesz wewnętrzne akumulatory. Tu znowu namawiamy cię do konformizmu. Nie chwal się tym, co mogłoby budzić niepokój pracodawcy.

Przyjrzyj się jeszcze raz swoim możliwościom. Zastanów się, gdzie ? w jakiej firmie ? mogą potrzebować, albo nawet poszukiwać pracownika z twoimi kwalifikacjami. Kolejne pytanie dotyczy tego, co jest dla ciebie ważne: jakie masz wartości? Inaczej np. będziesz szukał pracy, jeśli nie chodzi ci tak bardzo o dobrą pensję, bo masz utrzymanie, a inaczej, kiedy jesteś żywicielem rodziny; inaczej, gdy chcesz pomagać ludziom, a inaczej, gdy interesujesz się badaniami naukowymi. Ważne, żebyś zastanowił się, czy może ci pomóc w pracy współczesna technika: obrajlowione urządzenia, udźwiękowiony komputer itd.

 

PLANY I ASPIRACJE ZAWODOWE

Niewidomi czasem mało realistycznie oceniają swoje możliwości. Nieraz zaprzeczają temu, że utrata wzroku wpływa na ich ograniczenia, kiedy indziej znowu nie doceniają swoich możliwości. Dzieje się tak, ponieważ są traktowani jak mniejszość. Społeczeństwo ma na ich temat sporo uogólnień. Oni też ulegają myśleniu stereotypowemu albo działają na zasadzie zaprzeczania temu, co o nich mówią.

Na nasze myślenie jako pracownika może wpływać reakcja psychologiczna na utratę poprzedniej pracy. Jest to też strata i jak każda inna strata wywołuje zaprzeczanie, złość, przygnębienie i silną burzę uczuć zależną od tego, jak ważna była praca i czy mamy w życiu inne punkty oparcia. W momencie przygnębienia, obwiniania się o niepowodzenie, będziemy gorzej o sobie myśleć, a gdy zaprzeczamy, szukamy pozytywów utraty pracy, nasze myślenie postawi nas w lepszym świetle przed samymi sobą. Nie zawsze to dobre myślenie zmobilizuje nas do działania. Czasami możemy przez nie popaść w bezradność. Pożyteczne jest jednak przeżycie smutku i złości po to, ażeby uwolnić się od nich i zaakceptować sytuację, w której się znaleźliśmy, a potem z nową energią zabrać się do szukania pracy.

W odbiorze społecznym jesteśmy osobami potrzebującymi pomocy i w wielu momentach swojego życia rzeczywiście tej pomocy potrzebujemy bardziej niż pełnosprawni. Jednak możemy też pracą i pomocą służyć innym ludziom. Nie mamy takich osłon socjalnych jak niegdyś. Musimy uczyć się odpowiedzialności, a nawet czasem rywalizować.

Ważne, żebyśmy pokazali się pracodawcy jako osoby dyspozycyjne i rozwiali jego wątpliwości wynikające ze stereotypu niewidomego pracownika ? mało użytecznego, przyjmującego postawę roszczeniową. Mamy sprzedać siebie jako pracownika, a pracodawca nabywa naszą pracę. Wczujmy się w ten ?układ handlowy?.

Gdybyś brał pod uwagę założenie działalności gospodarczej, zastanów się, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje. Są to wg Scanlana:

? przedsiębiorczość (cechy ważne w samodzielnym działaniu) np. inicjatywa, wytrwałość, pomysłowość, przemyślane podejście do ryzyka, postrzeganie trudności jako przestrzeni do nowego działania itd.;

? umiejętności techniczne (wiedza o dziedzinie biznesu, w której chcesz działać) np. wiedza o produkcie, usłudze, rynku, kliencie, marketingu, finansach, sprzedaży, konkurencji itd.;

? umiejętności menedżerskie (wiedza z zakresu organizacji i zarządzania firmą), np. znajomość przepisów prawnych i finansowych obowiązujących w firmie, wiedza z zakresu organizacji produkcji i sprzedaży, kierowania ludźmi, dzielenia zadań, motywowania pracowników, ustalania zasad wynagradzania itd.

Utwórz plan twojego poszukiwania pracy. Ważne, ażebyś przewidział w nim odpowiednią liczbę godzin, którą przeznaczysz na poszukiwanie zatrudnienia. To jest teraz twoja praca. Możesz założyć dzienniczek aktywnego poszukiwania pracy. W nim zanotuj planowane spotkania i ich rezultaty. Będziesz mógł później przeanalizować swoje poczynania. Zaplanujesz czas na odpoczynek i na szukanie pracy. Możesz założyć, że kiedy się zmęczysz, robisz urlop w szukaniu, ale planowany wysiłek i cierpliwość ? bo nie od razu Kraków zbudowano ? prawdopodobnie doprowadzą cię do zatrudnienia.

  

RZECZYWISTE MOŻLIWOŚCI ZAWODOWE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

 Osoby niewidome są przygotowywane do wszystkich prawie zawodów, a nie znajdują zatrudnienia niemal w żadnym. Tak piszą autorzy podręczników.

Oczywiście trudno nam znaleźć pracę, ale podejmowanie wielu innych aktywności życiowych również bywa niełatwe. Prawda jest jednak taka, że zarówno w Stanach Zjednoczonych, w Europie, jak i w Polsce ludzie niewidomi wykonują nietypowe zawody i mają oryginalne pomysły na własną działalność gospodarczą. Dotyczy to niestety niewielkiego odsetku osób niewidomych. Kiedy brakuje im wzroku, często wykorzystują przemyślane alternatywne metody pracy bezwzrokowej.

Niektórzy uważają, że masz wąski wybór zawodów, że możesz pracować w profesjach typowych dla niewidomego, na przykład jako: masażysta, muzyk, tłumacz, stroiciel fortepianów, telemarketer. Rzeczywiście, może w pewnych zawodach będzie ci trochę łatwiej podjąć zatrudnienie, ale sporo zależy od ciebie, twojego wysiłku i od szczęścia, które pozwoli ci spotkać otwartych ludzi. Temu szczęściu pomagaj. Im częściej pójdziesz na rozmowę, im więcej prób podejmiesz, tym silniej zacznie działać prawo wielkich liczb i wzrośnie twoja szansa na zatrudnienie.

Jeżeli już będziesz wiedział, czego od firmy potrzebujesz do wykonywania pracy, przekonaj do tego pracodawcę. Jeśli nawet chciałbyś uzyskać pomoc współpracowników, powiedz im o tym otwarcie. Może jesteś w stanie poniekąd w zamian zaoferować im wykonanie innej pracy, np. przetłumaczenie jakiegoś tekstu, zrobienie jego korekty itp.

 

WĄTPLIWOŚCI PRACODAWCY PRZY ZATRUDNIANIU OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU 

Niepełnosprawność wzroku jest widoczna i często nie da się jej ukryć. Przy dużej liczbie kandydatów ?ułatwia ona pracę? osoby zajmującej się rekrutacją. Po prostu egzaminator eliminuje kandydata, bo widzi wadę i wyobraża sobie, że z tą wadą nie można dobrze wykonywać pracy.

Jak możesz rozwiać jego wątpliwości? Jak przekonać pracodawcę do siebie w roli pracownika? Zidentyfikuj te wątpliwości i spróbuj je pokonać. Wyobraź sobie, jakie cechy są ważne na stanowisku i które z nich posiadasz. Jakie stosujesz metody alternatywne? Podam ci przykłady obaw pracodawcy:

  • niewidomy jest niesamodzielny, ktoś zamiast pracować będzie musiał się nim zająć;
  • może być złośliwy i trudny w kontaktach międzyludzkich;
  • nie mamy doświadczenia z niewidomymi;
  • wszyscy mogą oszukiwać tego naszego pracownika ? przecież on nie zauważy.

Wiele argumentów przeciw tobie możesz uznać za głupie i niedorzeczne. Jednak często lepiej, jeśli one zostaną wypowiedziane, a nie siedzą tylko w głowie egzaminatora, zwłaszcza gdy starasz się o pracę na otwartym rynku, a pracodawca do tej pory nie miał do czynienia z niewidomymi.

Na ogół pracodawcy dobrze odbierają ludzi, którzy pozytywnie o sobie myślą i wyglądają na pewnych siebie. Wydaje się, że mają wtedy wysokie poczucie wartości, a jeśli tak, to że ich doświadczenia przyczyniły się do tej postawy. Osoby niewidome nie zastanawiają się często nad mową ciała, w różne rzeczy wkładają wiele wysiłku, ale i tak poruszają się bardziej sztywno ze względu na brak kontroli wzrokowej, przez co są odbierane jako niepewne i nieporadne. Dlatego zachęcamy cię do zrelaksowania się dzień przed rozmową kwalifikacyjną i do podjęcia takich zajęć, które poprawią twoje myślenie o sobie. Zachęcamy cię też, żebyś pojawił się na rozmowie kwalifikacyjnej bez przewodnika. Wtedy pracodawca będzie miał dowód na to, że jesteś samodzielny pod względem poruszania się. Być może dla większego poczucia bezpieczeństwa potrzebujesz tylko dowiedzieć się, jak można dojechać na miejsce, być może dzień wcześniej wybierzesz się tam z kimś, a możliwe również, że dodatkowe zajęcia z orientacji przestrzennej przyczynią się do zwiększenia twoich szans na znalezienie pracy. Gdybyś musiał w czasie spotkania skorzystać z czyjejś pomocy, zrób tak, żeby to nie było obciążające dla pracodawcy, np. powiedz, że prosisz o wskazanie krzesła albo, przechodząc z kimś, zapytaj, czy możesz się go złapać. Ważne, żeby osoby przy tobie nie czuły się zagubione i zakłopotane, żebyś umiał sobie poradzić.

 

OCZEKIWANIA PRACODAWCÓW W STOSUNKU DO PRACOWNIKA

Od każdego pracownika oczekuje się dobrego wykonywania pracy, współpracy w zespole, w niektórych sytuacjach twórczego podejścia do zadań, w innych podporządkowania. Zależy to od stanowiska, firmy i atmosfery, która w niej panuje. Zdarza się, że ceniona jest otwartość w mówieniu o trudnościach, bo to zapobiega narastaniu napięć. Czasem jednak sytuacje w firmach odbiegają od ideału.

Jeżeli starasz się o pracę z ogłoszenia, możesz przeczytać to ogłoszenie pod kątem oczekiwań pracodawcy. W innych sytuacjach możesz też popytać pracowników firmy i o ile możliwe, obserwować samodzielnie, ale nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bo profesjonalista od rekrutacji czasem zachowuje się nietypowo dlatego, że tak zaplanował spotkanie w celu sprawdzenia cię jako kandydata do pracy.

 

 

  1. AKTYWNE POSZUKIWANIE PRACY, PRZYGOTOWANIE SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Jeżeli starasz się o pracę w firmie, zdobądź informacje na jej temat i na temat jej produktów. Poszukaj pozytywów zatrudnienia tam nie tylko, żeby przekonywać innych, ale też by samemu być przekonanym i mieć dobre nastawienie do zdobywanej pracy. Poznaj stanowisko, o które się ubiegasz i zakres obowiązków, których zamierzasz się podjąć, Dzień wcześniej przejrzyj dokumenty, żebyś pamiętał to, co napisałeś i nie gubił się np. w datach. Odpocznij przed spotkaniem, wyśpij się dobrze, przyjdź 10 minut przed umówioną godziną. Wtedy ochłoniesz i zbierzesz myśli. Dobrze czuj się w swoim stroju. Kiedy jesteś jeszcze na zewnątrz budynku spróbuj wyrównać oddech, np. poprzez trzy głębokie wdechy.

W momencie wejścia do firmy bądź przygotowany, że występujesz w roli potencjalnego pracownika. Wtedy może rozpocząć się nieformalna rekrutacja, bo czasem osoby, które spotkają cię jako pierwsze są pytane, co o tym spotkaniu myślą.

Najlepiej, jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej pojawisz się w stroju przyjemnym i eleganckim. Najbardziej odpowiedni wydaje się garnitur albo właściwie skompletowane spodnie z marynarką. Paniom proponujemy założenie spódnicy lub spodni z żakietem, zabranie ze sobą torebki, a w niej czegoś do notowania, chusteczki i grzebienia. Dobrze byłoby skorzystać z perfum o pozytywnej nucie zapachowej. Ważne, żebyś dobrze czuł się w swoim stroju. Swobodę zapewni Ci przyzwyczajenie się do niego. Nie zakładaj więc ubrania po raz pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że czarny kolor symbolizuje władzę, jasne kolory kojarzą się z łagodnością. Weź to pod uwagę przy wyborze stroju.

Zabierz zegarek, żebyś wyglądał na osobę kontrolującą czas i coś do notowania. Możesz mieć telefon komórkowy, który pomógłby ci skontaktować się w razie potrzeby z firmą. Pamiętaj jednak o wyłączeniu go przed spotkaniem. Na rozmowie kwalifikacyjnej często potrzebny jest dyplom ukończenia szkoły, czasem świadectwa pracy i inne dokumenty, np. potwierdzające twoją tożsamość. Postaraj się znaleźć wystarczająco dużą torbę lub teczkę na dokumenty i inne potrzebne ci rzeczy, ażeby nie mieć ze sobą zbyt wielu pakunków.

Wydaje się, że lepiej wziąć składaną białą laskę, żebyś nie miał problemów ze znalezieniem na nią miejsca w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest rozmowa kwalifikacyjna, ani potrzeby szukania jej w przypadku ewentualnej potrzeby przemieszczenia się w trakcie spotkania czy też po jego zakończeniu. Jeśli poruszasz się w asyście psa przewodnika, pamiętaj, by po wejściu i zajęciu miejsca kazać mu leżeć, żeby nikomu nie przeszkadzał, np. blisko krzesła, na którym siedzisz, lub pod stołem, przy którym odbywa się rozmowa. Nie wahaj się poprosić potencjalnego pracodawcę, by ignorował psa.

Zdejmij zimą wierzchnie okrycie.

Na rozmowie kwalifikacyjnej dobrze odbierani są ludzie, którzy wyglądają na pewnych siebie, zaradnych, niezależnych, ale też momentami dopasowujących się do sytuacji i norm panujących w firmie. Dlatego twojego rozmówcę potraktuj jak gospodarza. Poczekaj, aż wskaże cimiejsce. Jeśli jesteś niewidomy, może być zagubiony i nie wiedzieć, jak ma zareagować. Pomóż mu, pytając np. ?czy mogę usiąść??. Gdy ci zaproponuje, usiądź wygodnie na całym krześle, ale nie opieraj się łokciami o biurko lub o stół. Postaraj się nie zakładać ręki na rękę, tak aby twoja postawa wyglądała na otwartą, nie gestykuluj przesadnie, ale nie zachowuj się zbyt sztywno.

Patrz (odwróć głowę) w kierunku swojego rozmówcy. To może być trudne, ale jest ważne, bo na to zwracają uwagę specjaliści od zatrudniania. Uważają, że patrzenie na rozmówcę jest podstawą komunikacji. Dobrą komunikatywność uważają za ważną cechę przy wykonywaniu wielu zawodów.

Słuchaj tego, co mówi pracodawca i wyciągaj wnioski. Możesz potem nawiązywać do jego wypowiedzi. Ważne jednak, żebyś i ty sprawdził się i wypowiedział. Wasza rozmowa może być nawiązaniem do dokumentów, które złożyłeś, ale w jej trakcie nie powołuj się na nie. Umieszczone tam treści warto powtórzyć.

Rozmawiając, uśmiechaj się przyjaźnie i delikatnie pochylaj ciało w stronę osoby, która mówi ? potakuj, wyrażając do niej pozytywne nastawienie, ale bądź sobą. Odwracaj się także w stronę innych osób, jeśli w sali jest ich więcej. Nigdy nie wiesz, kto z nich ma decydujący głos w podjęciu decyzji o twoim zatrudnieniu. Po zakończonej rozmowie możesz być przygotowany na to, że pracodawca poda ci rękę.

Jeżeli ktoś częstuje cię na spotkaniu rekrutacyjnym i masz możliwość wyboru, zdecyduj się na wodę, bo podczas długiej rozmowy może ci zaschnąć w ustach. Herbata i kawa są mniej bezpiecznym wyborem, ponieważ mogą być gorące, mieć fusy, które czasem zabawnie cedzi się przez zęby i nie wiadomo, co zrobić z łyżeczką. Nie częstuj się ciastkami z kremem, bo wtedy możesz mieć kłopot. Proponujemy, żebyś na rozmowie kwalifikacyjnej nigdy nie ulegał namowom wypicia napoju alkoholowego ani też nie palił papierosów.

W kontakcie z potencjalnym pracodawcą cały czas przedstawiaj siebie w korzystnym świetle (taka jest moda), Podejmowanie tematu wzroku bierz za dobrą monetę, bo pracodawca na otwartym rynku pracy i tak o tym myśli. Wiemy, że czasem sprawia mu ulgę jasne stawianie sprawy braku widzenia. Mów jednak o własnych możliwościach albo swoich sposobach zastępowania wzroku. Rozwiewaj różnego rodzaju wątpliwości, zwłaszcza te, że nie podołasz obowiązkom pracowniczym.

Rozmowa kwalifikacyjna może cię zaskoczyć. Pracodawcy i doradcy personalni często zachowują się w trakcie jej trwania nieprzewidywalnie. Ważne, żebyś wiedział, że jako profesjonaliści mogą oni sprawdzać cię, testować i prowokować. Jeżeli komisja lub osoba zachowuje się w sposób zaplanowany może zarówno odpytywać cię z faktów dotyczących twojego życia zawodowego, jak i opowiedzieć sytuację, prosząc o odnalezienie się w niej. Ktoś na rozmowie może nawet krzyczeć, walić ręką w stół, nie pozwolić usiąść, coś ci zarzucać, żeby sprawdzić twoją reakcję. Takie ?nerwowe? rozmowy prowadzi się zwłaszcza wtedy, gdy twoja przyszła praca będzie od ciebie wymagała odporności na stres.

W ramach rekrutacji rozmawiają różne osoby: doradcy personalni, którzy będąc spoza firmy zwracają uwagę głównie na twoje cechy psychiczne, kadrowi oceniający fakty, np. kwalifikacje w zakresie formalnych wymagań wobec pracownika na danym stanowisku, i dyrektorzy lub kierownicy, sprawdzający Cię pod względem znajomości zawodu i dopasowania do zespołu pracowniczego.

Pamiętaj, żeby dobrze mówić o swoich znajomych i o swoich byłych szefach. Nawet wtedy, kiedy byłeś źle traktowany w poprzedniej pracy, skup się na jej pozytywach. Pracodawcy chcą, żebyś był w przyszłości lojalny względem nich, dlatego często nawet przemilczenia na ten temat traktują jak argument za twoją kandydaturą.

Badania wykazały, że preferujemy inne sposoby szukania pracy aniżeli pracodawcy przy pozyskiwaniu pracownika. Na ogół próbujemy dotrzeć do wolnych miejsc pracy poprzez składanie dokumentów w odpowiedzi na ogłoszenia prasowe i inne. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o częstotliwość naszych starań o pracę, jest korzystanie z pomocy biur pośrednictwa pracy oraz doradztwa personalnego. Na trzecim ? szukamy pracy w firmach oraz instytucjach interesujących nas w momencie, gdy nie poszukują one pracownika. Na ostatnim zaś miejscu korzystamy ze znajomości przy poszukiwaniu pracy Tym się brzydzimy i obawiamy się narażać nasze kontakty oraz przyjaźnie.

Tymczasem pracodawcy częściej korzystają z odwrotnych ?źródeł pozyskiwania pracownika?. Na ogół szukają wśród osób znajomych, poleconych, zapytują o rekomendację. W ten sposób wiedzą coś o osobie przyjmowanej do pracy. W drugiej kolejności sięgają do archiwum z danymi ludzi, którzy interesują się zatrudnieniem w ich firmie i na konkretnym stanowisku, złożyli dokumenty, utrzymują kontakt. Trzecie ? kosztowniejsze źródło ? to agencje pośrednictwa pracy, Na ostatnim zaś miejscu pracodawcy sięgają do metody rekrutacji poprzez ogłoszenia prasowe. Jest to drogie i zakłóca pracę firmy.

Jak możesz skorzystać z tej wiedzy? Czy zrezygnować z jakiegoś sposobu poszukiwania pracy? Uważamy, że nie. Pamiętaj jednak o tym, co przed chwilą przeczytałeś. Większość ludzi jest zaskoczona przedstawionymi wynikami badań. Sposoby szukania pracy mają jednak swoje słabe i mocne strony. Omówimy to po kolei.

Nabór pracowników ogłaszają czasem instytucje, w których panuje większa rotacja albo są zobligowane do ogłoszenia konkursu, albo wreszcie prężnie rozwijają się i z tego powodu wyczerpały możliwość korzystania z pomocy oraz pośrednictwa znajomych; nie posiadają też złożonych aplikacji. Ta ostatnia możliwość jest najbardziej atrakcyjna z punktu widzenia osoby poszukującej pracy. Wiedząc o tym, uważnie czytaj ogłoszenia, sprawdzaj, czy zawierają informacje konkretne i odpowiadające ci oczekiwania. Nie kuś się na okazje zatrudnienia po uiszczeniu opłat. To niby logiczne, ale ciągle zdesperowani ludzie dają się na to nabrać.

Korzystanie z biur pośrednictwa pracy jest skierowane głównie do ludzi z bardzo atrakcyjnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym albo wykonujących rzadkie zawody. Tę formę wsparcia opłacają pracodawcy i głównie im ona służy. W urzędach pracy możesz uzyskać podpowiedź przede wszystkim jeśli chodzi o prace refundowane. Nie wszystkie ogłoszenia, które się tam znajdują, są propozycją legalnego zatrudnienia, urząd pracy ich nie kontroluje. Korzystaj z pomocy tego miejsca jako jednego z wielu, ale zachęcamy cię raczej do własnej aktywności.

Prosząc o pomoc znajomych, nie przerzucaj na nich odpowiedzialności za twoje szukanie pracy. Spróbuj poinformować, że szukasz zatrudnienia i raczej dopytuj się, czy czegoś nie wiedzą w tej sprawie. Okazuje się, że czasem słyszeli o odbywającej się rekrutacji, czasem mają znajomego kierownika, a czasem mogą cię nawet poprzeć. Wydaje nam się, że uczciwe poparcie polega na rzeczowym przedstawieniu pracodawcy twoich zalet. Osoba polecająca może też być odpowiedzialna za twoje sprawdzenie się w pracy. Z poparciem często łatwiej będzie ci przedostać się na rozmowę kwalifikacyjną poprzez sito sprawdzania dokumentów i kontakty z ludźmi, których nie znasz.

Jeżeli ktoś przekaże ci jakąkolwiek informację ? wykorzystaj ją. To jest dla ciebie kolejna szansa, a dla znajomego informacja, że szukasz aktywnie i nie marnujesz okazji, skoro korzystasz również z jego pomocy.

Szukaj tam, gdzie nie szukają pracownika, zwłaszcza jeśli imponuje ci firma albo przedmiot jej działania. Po złożeniu dokumentów i rozmowie kwalifikacyjnej przypominaj o swoim istnieniu potencjalnemu pracodawcy, tak ażeby osoba odpowiedzialna za przyjmowanie pracowników brała cię pod uwagę, gdy zacznie się nabór na preferowane przez ciebie stanowisko.

Proponujemy, żebyś rozpoczął kontakty z firmą od rozmowy telefonicznej. Jeżeli chcesz obniżyć sobie koszty, zapytaj, gdzie w twojej okolicy znajduje się klub pracy. W takim klubie, działającym np. przy urzędzie pracy, na ogół możesz darmowo korzystać z telefonu celem poszukiwania pracy. To niestety jest związane z wyjściem z domu, a czasem ze staniem w kolejce. W takich miejscach można korzystać również z komputera podłączonego do internetu i z gazet zawierających oferty pracy.

Jak przygotować się do prowadzenia pierwszej rozmowy telefonicznej z potencjalnym pracodawcą?

Zapisz sobie plan, czyli po kolei to, co chciałbyś powiedzieć, a potem powtórz, żebyś miał plan w głowie i mógł elastycznie reagować na sytuację. Rozmowa może zawierać następujące elementy:

  1. Przedstawienie się i prośbę o połączenie z dyrektorem albo szefem. Najlepiej, jeśli znasz jego nazwisko.
  2. Odpowiedź na pytanie sekretarki albo innej osoby łączącej rozmowy: ?W jakiej sprawie pan/pani dzwoni??. Polecamy udzielenie odpowiedzi prawdziwej, nieco wymijającej, np.: ?W sprawie pracy? (i tu wymienić stanowisko). Sekretarka nie podejmuje decyzji. Bywa jednak bardzo pomocna w kontaktach z dyrektorem, dlatego traktujmy ją jak osobę, która może pomóc w kontakcie.
  3. Poinformowanie dyrektora, kim jesteś, o jaką pracę się starasz. Zapytaj, czy możesz porozmawiać z nim o ewentualnym zatrudnieniu. Nie pytaj, czy poszukują specjalisty takiego jak ty, bo raczej nie, jeśli o tym nie wiesz. Rozumiesz, że teraz nie szukają pracowników, ale czy ty mógłbyś złożyć swoją aplikację i porozmawiać. Dużo o firmie słyszałeś (najlepiej konkretnie ? co) i chciałbyś w niej pracować. Umów się na rozmowę. Nie załatwi tej sprawy przez telefon. Zapytaj, czy możesz wysłać dokumenty pocztą elektroniczną.
  4. Powtórzenie terminu spotkania celem uniknięcia nieporozumień.
  5. Pożegnanie się i użycie zwrotu ?Życzę dobrego dnia?.

Prześlij dokumenty e-mailem (w załączniku). W okienku wiadomości powołaj się na przeprowadzoną rozmowę telefoniczną (z kim i kiedy). Dodaj informacje, że w załączeniu przesyłasz CV oraz list motywacyjny.

Na rozmowie kwalifikacyjnej pojaw się w umówionym terminie. Postaw na jakość swojego przygotowania, a nie na ilość przeprowadzonych rozmów. Staraj się, ażeby podtrzymywanie kontaktu było w twoich rękach. Ty zadzwonisz następnym razem albo zainicjujesz spotkanie. Możesz powiedzieć: ?Pozwolę sobie zadzwonić?. ?Pozwolę sobie pytać, czy coś się zmieniło w sprawie wolnych etatów?. Licząc na informacje z drugiej strony, możesz się nie doczekać. Tak jest z reguły.

Za tydzień lub dwa tygodnie po rozmowie kwalifikacyjnej albo innym kontakcie z firmą możesz zadzwonić, powołać się na miłą rozmowę poprzednim razem i zapytać, ?Czy teraz coś więcej wiadomo w sprawie możliwości pracy?. Jeśli chcesz, wyślij kartkę lub e-mail i np. podziękuj za miłą rozmowę, wyrażając dalsze zainteresowanie firmą i pracą. Staraj się, żeby to, co napiszesz, brzmiało życzliwie, a także autentycznie. Dzwoniąc w sprawie twojego potencjalnego zatrudnienia, musisz jednak wykazać się wyczuciem, żebyś zbyt częstymi telefonami nie zaburzał funkcjonowania biura, ponieważ wiele wykonywanych tam pracy wymaga ciszy i spokoju.

 

 PRZYGOTOWANIE CV I LISTU MOTYWACYJNEGO

Po przeanalizowaniu swoich kwalifikacji zawodowych możesz dojść do wniosku, że potrzebne jest ich uzupełnienie, np. o element wykształcenia, albo doświadczenia zawodowego. Tu z pomocą może ciprzyjść PFRON. Gdybyś się wybierał na studia i miał trudną sytuację materialną, możesz uzyskać pomoc finansową. Gdybyś natomiast uznał, że barierą w zatrudnieniu jest dla ciebie niewielkie doświadczenie, możesz podjąć wolontariat albo praktykę zawodową lub jako młody człowiek staż poprzez urząd pracy.

Staraj się o pracę na konkretnym stanowisku. Pamiętaj o tym, nawet jeśli długo nie masz pracy i wiesz, że jesteś w stanie podjąć się prawie wszystkiego, byle uzyskać pieniądze i świadomość zatrudnienia. Gdy mówisz, że możesz pracować na różnych stanowiskach, pracodawcy nie mają o tobie konkretnych informacji, znajomi nie wiedzą też jak ci pomóc i jakiej pracy szukasz. Proponujemy, żebyś nad tym się zastanowił. Jeżeli nawet zdecydujesz się na pracę poniżej swoich kwalifikacji i będziesz ją traktował bądź to doraźnie, bądź docelowo, przekazuj w słowach i w dokumentach informację, o jakie stanowisko się ubiegasz w tej konkretnie firmie. Słyszeliśmy o lekarzach pracujących jako taksówkarze i o innych zdrowych ludziach, którzy nie mogąc zdobyć upragnionego zatrudnienia, zdecydowali się na jakąś alternatywę.

 

CV

Są różne sposoby pisania swojego zawodowego życiorysu. Najczęściej stosujemy CV chronologiczne. Napisz je przejrzyście i czytelnie, używając komputera. Następnie wydrukuj na białej kartce formatu A4. Zastosuj czcionkę nie mniejszą niż dwunastka. Twój zawodowy życiorys powinien się zmieścić na dwóch stronach. W niewielu firmach preferuje się CV jednostronne. Jednak myślimy, że ograniczając się do tak niewielkiej powierzchni, mógłbyś napisać nieczytelny dokument albo okraść się w nim ze swoich zawodowych doświadczeń. Używaj krótkich i prostych sformułowań tak, ażeby nadać tekstowi jasności i przejrzystości. W CV umieść swoje:

  • dane osobowe,
  • informacje o kwalifikacjach, czyli o:
  • wykształceniu,
  • doświadczeniu zawodowym,
  • umiejętnościach,
  • szkoleniach i kursach,
  • zaletach osobowych,
  • zainteresowaniach.

Skup się na informacjach ważnych z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Kierując się tym kryterium, możesz dodać do proponowanych jeszcze inne informacje, zatytułowane np. ?Licencje?. Elementy dokumentu wyraźnie oddziel od siebie, np. wykształcenie od doświadczenia zawodowego.

Najbardziej rozbuduj część poświęconą doświadczeniu. Chyba że jesteś niedawnym absolwentem albo jeszcze nie podejmowałeś pracy, wtedy zwróć uwagę na wykształcenie, praktyki studenckie, temat pracy dyplomowej, prace czasowe.

Wymieniając poszczególne zatrudnienia czy kursy usytuuj je w czasie. Używaj daty w postaci miesiąca i roku. Stosuj odwrotny porządek, czyli od ostatniego zatrudnienia do pierwszego. W CV możesz umieścić informację o załącznikach. Konieczna jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej twoje dokumenty nie mogą być przechowywane w archiwum pracodawcy i przetwarzane w ramach procesu rekrutacyjnego. Tę zgodę należy podpisać odręcznie. Nie ma to znaczenia, gdy dokumenty przesyłamy faksem albo drogą elektroniczną.

Ważne, żeby się czymś pozytywnie wyróżniać, zarówno w CV, liście motywacyjnym, jak i na rozmowie kwalifikacyjnej. Niektórzy np. wspominają w dokumentach, że znają nietypowy język w stopniu podstawowym i wiele komisji rekrutacyjnych zwraca na to uwagę.

Do każdej firmy pisz odrębne CV, wtedy będziesz mógł precyzyjniej wyeksponować elementy swojego doświadczenia zawodowego, dopasowując je do wymogów nowej pracy.

 

CURRICULUM VITAE

Można zeskanować zdjęcie (najczęściej umieszczamy je po stronie prawej, można też po lewej)

Imię Nazwisko

Adres

Adres e-mail

Telefon (stacjonarny, komórkowy)

Data i miejsce urodzenia

Stan cywilny

(Powyższe dane osobowe proponujemy zapisać ze zwiększonym wcięciem akapitu ? używając skrótu ?ctrl m? przy zaznaczonym tekście. Stan cywilny nie jest konieczny, nie musisz też pisać miejsca urodzenia. Gdyby narodowość miała znaczenie przy ewentualnym wykonywaniu pracy, powinna się tu znaleźć).

 

Wykształcenie

Data rozpoczęcia ? zakończenia nazwa wyższej uczelni

kierunek

specjalność

Data rozpoczęcia ? zakończenia szkoła średnia

(Czyli z lewej strony ? daty, a po nich z prawej ? nazwa uczelni, kierunek, specjalność i to samo w odniesieniu do szkoły średniej, jeśli była prestiżowa, albo dawała kwalifikacje do wykonywania pracy, o którą się ubiegasz. W przeciwnym wypadku o niej nie wspominasz).

 

Kursy i szkolenia

Rok, czas trwania temat kursu

Nazwa instytucji prowadzącej

(Czyli z lewej strony daty i czas, a z prawej temat kursu i instytucja prowadząca. Możesz nie wspominać o kursach, które były dawno i dotyczyły dziedzin rozwijających się).

 

Doświadczenia zawodowe

(Wszystkie miejsca pracy, począwszy od ostatniego do wcześniejszych. Zwracasz szczególną uwagę na te zakresy obowiązków, które pokryją się albo będą zbliżone do obowiązków na stanowisku podejmowanej pracy).

Miesiąc i rok rozpoczęcia pracy ? nazwa firmy

Miesiąc i rok zakończenia pracy zajmowane stanowisko

Opis zakresu obowiązków

(Czyli z lewej strony daty, a z prawej: firma, stanowisko, zakres obowiązków).

Umiejętności

Znajomość języków obcych poziom

Inne umiejętności (np. znajomość programów komputerowych, bezwzrokowego maszynopisania itp.).

 

Zalety osobiste

(Twoje zalety, które będą miały przełożenie na jakość wykonywanej przez ciebie pracy ? wymień najważniejsze trzy lub cztery).

Zainteresowania

Aktywność pozazawodowa.

 

Załączniki

Świadectwa potwierdzające wykształcenie, świadectwa odbytych kursów i szkoleń, świadectwa pracy, referencje.

 

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych w ofercie pracy niezbędnych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 /Dz. U. Nr 133 poz. 883/.

(podpis odręczny)

LIST MOTYWACYJNY

Nie może być zbyt długi. Ma zająć maksymalnie jedną stronę. Pisze się go również na komputerze, chyba że w ofercie pracy jest wyraźnie sformułowane oczekiwanie odręcznego pisma. Na ogół wtedy ocenia je grafolog. Myślimy, że ta sytuacja ciebie nie dotyczy.

List powinien wyglądać starannie. Zwróć uwagę na umieszczenie:

  1. W lewym górnym rogu twojego imienia i nazwiska, adresu i numeru telefonu oraz danych ułatwiających kontakt z tobą, np. adresu elektronicznego,
  2. Z prawej strony nazwy twojej miejscowości i daty.
  3. Poniżej pod datą z prawej strony nazwiska osoby, do której piszesz, decydującej o ewentualnym przyjęciu cię do pracy, jej stanowisku oraz nazwie i adresie firmy.
  4. Poniżej z lewej strony możesz napisać ?dotyczy?: Nr ref. ? Ogłoszenie z dnia ?.
  5. Tekstu wyrównanego ze starannymi marginesami.

Zaczynamy od słów Szanowna Pani, Szanowny Panie, Szanowni Państwo ? lepiej, jeżeli posiadamy informację na temat danych osobowych człowieka, do którego kierowane jest pismo. Staramy się zawrzeć w liście informacje przekonujące pracodawcę do naszej osoby. Tu szczególnie ważne jest przedstawienie swoich kwalifikacji, tak ażeby zaprezentować siebie jako najodpowiedniejszego kandydata na dane stanowisko. Oznacza to, że możemy powtórzyć dane z CV o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, naszych zaletach osobistych, a nawet zainteresowaniach. W liście motywacyjnym proponujemy zawrzeć informację o niepełnosprawności, by pokazać, jak ona wpływa na naszą motywację i że przy posiadanych kwalifikacjach możemy być dobrymi pracownikami, ponieważ nasza niepełnosprawność może stanowić walor w kontekście określonego stanowiska, niewidomy muzyk będzie np. bardziej zwracał uwagę na bodźce słuchowe, przez co może grać lepiej. Nie wymieniamy jednak wszystkich informacji o kwalifikacjach. Skupiamy się na tych, które mogą przekonać do nas jako pracownika. Tekst zawarty w liście powinien wyrażać pewność i pozytywne nastawienie do zdobywanej pracy; ma odpowiedzieć na pytania: dlaczego jesteś najwłaściwszym kandydatem, jakie cechy wyróżniają cię spośród innych oraz co pracodawca będzie miał z tego, że zatrudni właśnie ciebie.

Swoje kwalifikacje, także zalety, wypisz w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętaj, że całe życie i prawie wszystkie działania kształtują nas jako pracowników. Jeśli wobec tego zdarzyło się, że po ukończeniu szkoły siedziałeś w domu, spróbuj wykazać, że w tym czasie poszerzałeś kwalifikacje na kursach albo też sięgając po prasę specjalistyczną. Może w wolnym czasie postanowiłeś zwiedzić inne kraje albo zaplanowałeś rozrywkę kształtującą twoją osobowość oraz intelekt i związaną z zainteresowaniami. Nie należy z nimi jednak przesadzać, bo wtedy na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca zapyta, nawiązując do listu: ?Kiedy będzie pani pracować przy tak rozlicznych zainteresowaniach??.

Wymień powody szukania pracy w tej właśnie firmie. Pochwal się jej znajomością. O wszystkim pisz w pozytywnym świetle, nawet o swojej niepełnosprawności, jeżeli zdecydujesz się o niej wspomnieć. Podamy cijuż wykorzystywany przykład: ?Będąc osobą z niepełnosprawnością (bardzo słabo widzącą), konstruktywnie radzę sobie z własnymi ograniczeniami, co pozwala mi dobrze funkcjonować i lepiej rozumieć ludzi, a także ich problemy?.

Na końcu listu motywacyjnego wyraź gotowość dostosowania się do możliwości czasowych adresata. W tym miejscu proponujemy na ogół osobiste spotkanie, a rzadziej inną formę kontaktu. Warto jednak pokazać, że zależy nam na zdobywanej pracy i że jesteśmy solidni. List jest najbardziej osobistym dokumentem, pokazującym naszą motywację, dlatego zachęcamy, żeby przy pisaniu wysilić się i zastanowić nad jego treścią.

 

List motywacyjny

Miejscowość, data (dzień, miesiąc, rok)

imię i nazwisko osoby ubiegającej się o pracę

Adres zamieszkania

Telefon

 

 

Nazwisko i nimi adresata

Nazwa firmy

Adres firmy

 

[Dotyczy: ogłoszenie z dnia????, zamieszczonego w ???.,

nr ref.: (nazwa stanowiska)]

 

 

Szanowni Państwo,

 

w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie pragnę zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko???????????????

Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe są związane głównie z???????????????????? 

Praca ta wymagała ode mnie ?????????

Do swoich głównych zalet, w kontekście Państwa oferty pracy, mogę zaliczyć???????

Biorąc pod uwagę moje kwalifikacje, mam nadzieję na zatrudnienie mnie na stanowisku ??w ?? Chętnie spotkam się z Państwem osobiście w celu bliższego poznania oraz omówienia szczegółów ewentualnej współpracy.

Z poważaniem

Nazwisko i imię

(odręczny podpis)

 

ZAGADNIENIA INTERESUJĄCE PRACODAWCĘ W CZASIE ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

 

Pracodawca może rozmawiać z tobą o:

  1. Twoich cechach fizycznych, związanych z wymaganiami wobec pracownika na stanowisku, o które się ubiegasz.
  2. Twoich kwalifikacjach zawodowych. Tego dotyczą na ogół początkowe pytania, nawet te z pozoru wyglądające na ogólne. Kwalifikacje to wszystko to, co ciebie charakteryzuje, a jest przydatne do wykonywania pracy.
  3. Inteligencji, logicznym myśleniu, uczeniu się. To cechy pożyteczne w wielu zawodach. O szczególnych zdolnościach, np. jeżeli starasz się o pracę tłumacza albo księgowego czy też menadżera. Każdy z tych zawodów wymaga specyficznych uzdolnień.
  4. Twoich zainteresowaniach, hobby. Czasami wpływają one na wykonywanie pracy, a czasami świadczą o tym, że relaksujesz się po powrocie do domu i dbasz o swoją kondycję fizyczną. Przez potencjalnych pracodawców często dobrze odbierane jest uprawianie sportów, słuchanie konkretnego wykonawcy albo jakiegoś rodzaju muzyki itd. Ważne, żeby twoje zainteresowania były konkretne, sprecyzowane i stanowiły temat do ewentualnej rozmowy na wypadek, gdyby egzaminator również orientował się w wybranej przez ciebie dziedzinie.
  5. Twoich cechach charakteru, zaletach. Nawet jeśli pytają cię o wady, tak przedstaw swoją osobowość, aby wady okazały się zaletami, np. dla komisji pozytywny wydźwięk może mieć stwierdzenie: ?Jestem pracoholikiem. Po prostu nie mogę się oderwać od wykonywanej pracy?. Gdyby pytano cię o porażki w pracy, możesz powiedzieć, że porażka to poważne słowo. Zdarzały ci się wprawdzie drobne niepowodzenia, ale nie były znaczące i konkretnie żadnej sobie nie przypominasz. Drugi sposób to możliwość opisania sytuacji, która miała miejsce dawno i czegoś się dzięki niej nauczyłeś.
  6. Wymogach dodatkowych, np. dojeździe do domu, opiece nad dziećmi. Przedstaw sytuację tak, aby pracodawca wiedział, że nie masz pod tym względem kłopotów. Prawdę mówiąc, gdybyś miał ? nie ubiegałbyś się pewnie o tę pracę. Jeśli pojawiłyby się problemy, przykładowo takie jak choroba dziecka, możesz powiedzieć, że wiesz, jak je rozwiązać ? blisko mieszka matka, korzystasz z pomocy opiekunki.

 

Trudno podpowiedzieć Ci rozwiązania skuteczne w stu procentach. Jednak na rozmowach kwalifikacyjnych w naszym kraju najczęściej panuje obecnie ?amerykańskie podejście?. Rozumiemy przez to, że do wszystkiego należy podchodzić pozytywnie, również do swoich trudności i ograniczeń. Krótko mówiąc ? każde zdarzenie pomaga ci w życiu i czegoś cię uczy.

Do tego ?amerykańskiego podejścia? mamy dystans, ponieważ istnieją kraje, gdzie mówienie o swoich trudnościach i wadach w większości miejsc odbiera się jako wyraz pokory wobec pracy i pracodawcy.

 

 

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY NIEPOWODZENIA
ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Naszym zdaniem istnieje dużo przyczyn niepowodzeń na rozmowie kwalifikacyjnej. Wymienimy kilka.

  1. Negatywne nastawienie do komisji ? wyobraź sobie, że osoby te znasz z innego miejsca albo że są zabawne itp.
  2. Brak znajomości firmy, jej zwyczajów ? tutaj z pomocą może ci przyjść internet, przyjaciele itp.
  3. Niskie poczucie własnej wartości ? dbaj o swój dobrostan psychiczny. Rób to, co jest budujące i sprawia ci przyjemność.
  4. Pośpiech ? organizowanie innych zajęć tego dnia ? postaw raczej na jakość rozmów, w których uczestniczysz. Niech każda będzie nowym doświadczeniem.
  5. Niedocenianie osób spotykanych po drodze albo też milczących członków komisji ? skupiaj się na swoim rozmówcy, ale odwracaj się też do innych ludzi, którzy są na rozmowie.
  6. Niewłaściwa ocena swoich możliwości ? zastanów się, czy dana praca jest dla ciebie.
  7. Nadmierna chęć zdobycia konkretnie tej pracy prowadzi do uniżoności i zgadzania się na wszystko ? dobra jest jednak dyspozycyjność, ale z zachowaniem rozsądnych granic. Gdy odmawiasz, warto zaproponować rozwiązania alternatywne.
  8. Zapominanie, że nie jesteśmy na spotkaniu towarzyskim, tylko na rozmowie kwalifikacyjnej. To prowadzi do nadmiernego zaufania wobec komisji i nie brania pod uwagę jej roli. Nie ma ona rozwiązać naszego problemu, tylko swój, którym jest znalezienie pracownika ? nabycie pracy.
  9. Zachowywanie się w sposób wyuczony, rutynowy, brak kontaktu z rozmówcami. Oni mogą nas sprawdzać, testować, pytać, męczyć ? ale mogą też dać pracę.
  10. Kiepskie przygotowanie dokumentów, z których nie wynika, jakie mamy kwalifikacje.

Należy pamiętać, że dopóki nie podpisałeś umowy o pracę, jeszcze nie jesteś pracownikiem tej firmy. Zabiegaj o zatrudnienie w niej, ale też dobrze, żebyś rozglądał się za innymi możliwościami. Przyjemniej jest samemu później wybierać, niż niepokoić się, czekając i myśleć, że ktoś nas znowu zawiódł.

  

  1. PRZYSTOSOWANIE SIĘ I UTRZYMANIE W PRACY

W nowej pracy podejmuj się zadań, które do ciebie należą. nie stwarzaj problemów, ale od początku zajmij się zadaniami możliwymi do wykonania obecnie albo po przygotowaniu. Staraj się być samodzielny. Największym argumentem przemawiającym za tobą będzie dobrze wykonywana praca.

Rozmawiaj z członkami zespołu ? umiarkowanie szczerze, zwłaszcza początkowo. Na prywatność możesz zostawić miejsce poza pracą. Choć zdarza się, że ludzie zawierają przyjaźnie w miejscu zatrudnienia. Trzeba się jednak koledze czy koleżance wcześniej przyjrzeć. Często to, co zostało powiedziane w pracy, staje się ?sprawą publiczną?.

Proponuj podejmowanie przez siebie zadań, w których czujesz się mocny, a są one związanych z twoim stanowiskiem. Dotrzymuj danego słowa i umówionych terminów.

Ważne, żebyś znowu zaczął dziwić się światu I podziwiać go. Ciekawość może cię doprowadzić do istotnych odkryć. Jeśli masz problem, przyglądaj mu się z wielu stron i szukaj różnych jego rozwiązań. Czasami ludzie, z którymi rozmawiamy, mówią: dla mnie nie ma innych rozwiązań. Moja sytuacja różni się od sytuacji pozostałych ludzi. Prosimy, nie zamykaj sobie w ten sposób drogi. Wpadanie w automatyzm może być pomocne w spokojnych czasach, kiedy ułatwia życie i przyspiesza działanie, a ty jesteś zadowolony. Trudno będzie ci pomóc, gdy zamkniesz się w swoim bólu. Pomoc rozumiemy jako wspieranie cię. Przy poszukiwaniu pracy na ogół potrzebny jest wielki wysiłek z twojej strony. Utrzymanie pracy bywa też trudne dla niewidomego. Wymaga życzliwości wobec ludzi i sztuki dyplomacji. Nie ma w życiu sytuacji bez wyjścia, choć czasem tracimy nadzieję.

Opracowała: Jolanta Kramarz

 

 

  1. TEST SPRAWDZAJĄCY WIADOMOŚCI

 

  1. Zalety osobiste są kwalifikacją zawodową ważną dla:
  1. nauczycieli
  2. masażystów
  3. osób wykonujących wszystkie zawody
  1. Narodowość wpisujemy do CV:
  1. zawsze
  2. nigdy
  3. gdy pomaga w wykonywaniu zawodu, np. Anglik ? nauczyciel języka angielskiego
  1. Na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy ubrani:
  1. na sportowo i swobodnie
  2. obojętnie jak
  3. elegancko
  1. Biorąc pod uwagę czas ? na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy:
  1. punktualnie
  2. trochę spóźnieni, żeby pracodawca nie myślał, że za bardzo nam zależy
  3. trochę przed czasem
  1. Pracodawcy poszukują pracowników głównie poprzez:
  1. ogłoszenia prasowe
  2. urzędy pracy
  3. prywatne kontakty
  1. Treść listu motywacyjnego kończymy:
  1. podając godzinę spotkania rekrutacyjnego
  2. proponując kontakt, zgodnie z możliwościami czasowymi pracodawcy
  3. z góry uprzejmie dziękując za zatrudnienie
  1. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej najlepiej zwrócić głowę:
  1. w stronę okna, żeby nie patrzyli na twoje oczy
  2. w stronę osoby, do której mówisz
  3. obojętnie gdzie
  1. Jeśli chcesz, żeby cię zatrudniono, najlepiej, jeśli będziesz mówić o sobie na spotkaniu rekrutacyjnym w Polsce:
  1. źle, bo to wyraża skromność
  2. dobrze, bo musisz pokazać korzyści z zatrudnienia cię
  3. prosto z mostu, bo człowiek powinien być zawsze szczery, a inni mają to tolerować
  1. Piszemy CV:
  1. jedno uniwersalne
  2. zmieniamy CV, gdy wzbogaciły się nasze kwalifikacje, w tym doświadczenia
  3. do każdej firmy piszemy inne CV, w zależności od oczekiwań wobec pracownika na stanowisku, o które się ubiegamy
  1. Poszukując pracy:
  1. mogę liczyć na szczęście
  2. powinienem zaplanować szukanie pracy i plany wcielać w życie, bo wtedy pomogę szczęściu
  3. z góry zakładam, że się nie uda, wtedy będę mile zaskoczony powodzeniem
  1. Gdy utraciliśmy pracę, smutek jest:
  1. reakcją dziwną i niespotykaną
  2. naturalną reakcją na utratę ważnej wartości życiowej, jaką jest praca
  3. wydumanym użalaniem się nad sobą
  1. Gdy pracodawca zachowuje się agresywnie na rozmowie kwalifikacyjnej: 
  1. jest chamem
  2. może być niegrzeczny, ale może też sprawdzać naszą odporność na stres
  3. to niemożliwe, żeby ktoś był agresywny w takiej sytuacji, zwłaszcza wobec niewidomego
  1. List motywacyjny powinien mieścić się:
  1. na dwóch stronach, żebyśmy mogli wszystko o sobie powiedzieć
  2. w trzech liniach, bo co tam pisać? ? skoro staramy się o pracę, to znaczy, że mamy motywację
  3. na jednej stronie i zawierać informacje o naszych kwalifikacjach pod kątem wymagań na preferowanym stanowisku
  1. Gdy staram się o pracę, powinienem o firmie:
  1. czegoś się dowiedzieć ze wszystkich możliwych źródeł
  2. nic nie wiedzieć ? wszystkie firmy są takie same
  3. wiedzieć coś od portiera, po co więcej, przecież tyle wysiłku wkładam w chodzenie od firmy do firmy
  1. Gdy mówię do pracodawcy, najlepiej, jeśli:
  1. odchylam się delikatnie do tyłu i mam poważną minę, żeby wiedział, że pracę traktuję poważnie
  2. pochylam się w jego stronę i delikatnie się uśmiecham
  3. wszystko zależy od mojego humoru
  1. Na spotkaniu rekrutacyjnym:
  1. decyduję, kiedy i gdzie mogę usiąść
  2. liczę się z decyzją pracodawcy, on jest gospodarzem w miejcu, do którego przyszedłem
  3. stoję, bo chcę, żeby się szybko skończyło
  1. Jeśli w czasie rozmowy kwalifikacyjnej powtarzamy informacje zawarte w dokumentach:
  1. przypominamy o tym pracodawcy, żeby wiedział, gdzie zajrzeć
  2. nie powołujemy się na dokumenty
  3. mówimy, żeby pracodawca sobie przeczytał i nie będziemy musieli się wtedy powtarzać
  1. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy częstować się:
  1. alkoholem, wtedy wiadomo, że jesteśmy ?równi goście?
  2. najlepiej wodą, żeby w czasie mówienia nie zaschło nam w ustach
  3. ciastkiem z kremem, bo kiedy jesteśmy zestresowani, miło jest zjeść coś słodkiego
  1. Utrzymywanie kontaktu z firmą, w której ubiegasz się o pracę:
  1. jest bezsensowne
  2. ma sens, bo przypominasz o swoim istnieniu
  3. nastąpi wtedy, kiedy oni się skontaktują, jeśli będą chcieli
  1. W CV chronologicznym najlepiej stosować kolejność:
  1. odwrotną, bo najwartościowsze są ostatnie elementy naszego doświadczenia
  2. zgodną z chronologią, czyli od najdawniejszych wydarzeń
  3. zależy od punktu w CV 
  1. Oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych znajdujące się w CV:
  1. należy osobiście podpisać
  2. nie musi być podpisane
  3. jeśli zajdzie potrzeba, podpiszemy na miejscu
  1. List motywacyjny powinien być:
  1. odpisany z internetu
  2. napisany osobiście i prezentujący kwalifikacje w kontekście wymagań na stanowisku
  3. uniwersalny, niezależny od stanowiska i firmy