W szkole

Jako osoba z dysfunkcją wzroku możesz dbać o swój rozwój osobisty i zawodowy. Współczesna technika tyfloinformatyczna pozwala Ci na uczenie się, także wspólnie z osobami pełnosprawnymi.

Pamiętaj, że:

  • Wybierając szkołę, możesz kierować się swoimi zainteresowaniami, możliwościami nauki i przyszłej pracy. Nie decyduj się na szkołę tylko dlatego, że przygotowuje ona do pracy z katalogu tych, które kojarzone są z osobami niewidomymi, lub dlatego, że kiedyś uczęszczała tam inna osoba z dysfunkcją wzroku. Jeśli sam dokonasz wyboru, możesz mieć w przyszłości satysfakcję i poczucie odpowiedzialności za ten wybór, nawet gdybyś wykonywał zawód typowy dla osoby niewidomej.
  • Najlepiej, jeśli masz pomysł na techniki uczenia się i powtarzania wiadomości, a także odrabiania zadań. Czuj się odpowiedzialny za zdobywanie wiedzy na ich temat.
  • Jeśli potrzebujesz nagrywać albo notować w niestandardowy sposób, powiadom o tym swojego nauczyciela lub wykładowcę. Weź inicjatywę w swoje ręce i przekonaj go do odmiennej metody zdawania czy uczenia się, która jednak nie wpłynie na poziom Twojej wiedzy. Podziękuj mu za otwartość, zrozumienie i poświęcenie Ci dodatkowego czasu.
  • Jeśli potrzebujesz pomocy, zwracaj się do konkretnej osoby z prośbą o udzielenie Ci jej. Nie zrażaj się jednak, kiedy ta osoba Ci odmówi. Rozwijaj przyjaźnie, ale też długofalową, dobrą współpracę z uczniami czy studentami. Proś różne osoby, chyba że pomoc jednego człowieka będzie odpowiedzialną i przemyślaną decyzją. Kiedy taka osoba pomaga Ci, mając na to ochotę, będzie bardziej cenić relację z Tobą. Tak więc dobrze, jeśli jesteś otwarty zarówno na pomoc, jak i na jej odmowę.
  • Przekonuj do siebie prowadzących zajęcia własną wiedzą, solidnością i zaangażowaniem. Twoim podstawowym zadaniem w szkole czy na uczelni jest kształcenie się.
  • Dbaj o komfort swojej nauki i własne dobre samopoczucie poprzez rozwijanie zainteresowań i pasji oraz udział w życiu towarzyskim na miarę Twoich potrzeb. Kiedy będziesz zadowolony i zrelaksowany, lepiej Ci będzie zarówno uczyć się, jak i komfortowo żyć.
  • Dowiedz się, czy ktoś z dysfunkcją wzroku korzystał z nauki w szkole, którą wybrałeś. Jeśli tak, to zapytaj go o materiały w dostępnych wersjach i poproś o porady w kwestii sprawdzonych metod w zakresie uczenia się oraz zaliczania przyswojonego materiału w Twojej konkretnej szkole.
  • Dowiedz się, czy Twoja placówka wspiera kształcenie osób z niepełnosprawnością, w jaki sposób to robi, a także zastanów się, z których rodzajów pomocy chcesz i potrzebujesz skorzystać.
  • Doskonal swoje umiejętności komputerowe, językowe, techniki bezwzrokowego wykonywania czynności i umiejętności z zakresu orientacji przestrzennej. To zapewni Ci samodzielność podczas nauki czy studiów, a następnie stanie się dobrą inwestycją w przyszłość, a szczególnie w pracę zawodową.
  • Gdy nauka Ci nie idzie, zastanów się nad przyczynami takiej sytuacji. Pomyśl, czy możesz w tej sprawie coś zmienić. Nie dawaj się szybko przekonywać, że powinieneś zrezygnować ze szkoły, bo Twoi nauczyciele często nie znają możliwości bezwzrokowego uczenia się. Jednak czasem problemy nie wynikają z dysfunkcji wzroku, tylko z innych przyczyn, np. braku zainteresowania wybraną dziedziną. Wtedy wspólnie z kimś podejmij decyzję o nowym kierunku studiów czy nauki. Możesz być dobry w innej dziedzinie, aniżeli ta, którą pierwotnie wybrałeś.

Najważniejsze, żebyś umiejętnie wybrał swoją życiową drogę. Inwestuj we własną przyszłość i zadowolenie z ewentualnej pracy. Życzę Ci głównie satysfakcji. Powodzenia!

Autor: Jolanta Kramarz