To nie koniec świata

Jak można żyć po utracie wzroku ? myślisz, gdy właśnie zaczęło to dotyczyć Ciebie i wszystko wali Ci się na głowę. Jeszcze do niedawna funkcjonowałeś inaczej, bo korzystałeś ze wzroku. Może nawet miałeś pracę, której nie da się wykonywać bez sprawnych oczu, albo studiowałeś malarstwo ? sztukę, w której wzrok wydaje się niezbędny. Ludzie niewidomi budzili w Tobie współczucie, a w ich towarzystwie czułeś się zagubiony. Myślałeś, że wymagają opieki i odnosiłeś się do nich z litością. Czy chciałbyś teraz zmienić w sobie takie myślenie?

Piszę ten tekst i pewnie domyślasz się, że nie wiem, jak straciłeś wzrok. Stopniowo i powoli docierało do Ciebie, że ta sytuacja już się nie zmieni. Nie od razu oczywiście miałeś jasność w tej kwestii, bo do pewnego momentu lekarze walczyli o uratowanie Twojego widzenia, a może nawet przy okazji popełniali błędy. Prawdopodobnie próbowałeś się leczyć u różnych specjalistów. Zastanawiałeś się, kto, lub co spowodowało, że utrata wzroku dotknęła właśnie Ciebie. Szukałeś winnych.

To nie prawda, że jestem niewidomy – myślałeś w pierwszym momencie. Potem wszystko cię złościło. Następnie zacząłeś tonąć we łzach albo nawet rozważałeś, jak można skończyć ze sobą, gdy życie straciło barwy, albo stało się obrazem zaprojektowanym przez impresjonistów, bo wszystko, co teraz widzisz, to błyski i barwne plamy.

Domyślam się, co czujesz. Ponieważ pamiętam swoje zagubienie z czasu, kiedy dotarło do mnie, że przerażająca ciemność może na zawsze zostanie mi przed oczami. Tak się nie stało, bo wróciły mgliste obrazy, które później powoli znikały.

Nie dziwne, że jesteś przerażony, słysząc za plecami: ?nie widzieć to największe nieszczęście na świecie?. Istnieje też prawdopodobieństwo, że mówiłeś to innym w przeszłości.

Jeśli już czytasz ten tekst, to pewnie wiesz, że są zajęcia, które potrafisz wykonywać bez wzroku, albo z ograniczonym widzeniem. Twoja wiedza o możliwościach ludzi niepełnosprawnych wzrokowo będzie się systematycznie rozwijać, choć napotkasz też trudności i ograniczenia, które wynikają z uszkodzonego wzroku.

Jeśli Twoje widzenie jest ograniczone, to też naucz się z niego optymalnie korzystać. Możesz opanować metody bezwzrokowe. One są bardziej męczące i czasochłonne, niż radzenie sobie z wykorzystaniem widzenia. Jako niepełnosprawni wzrokowo mamy też do nich różny talent. Jednak będziemy Cię tu zachęcać do korzystania z osiągnięć techniki i informatyki. Pomożemy Ci uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta i pracować nad swoją kondycją fizyczną. Pomożemy polubić własną kuchnię, zawalczyć o pracę i ruszyć w świat.

Życie osób z dysfunkcją wzroku może być tylko fizycznie pozbawione barw. Staraj się w to uwierzyć, realizując swoje plany i marzenia. Pomyśl, że są metody, którymi możesz dążyć do wyznaczonych celów, a jeśli zamykają się przed Tobą drzwi, to często otwierają się okna.

Autor: Jolanta Kramarz